Making a mountain

2020, reż. Rikke Selin Fokdal, Kaspar Astrup Schroeder

Dokument Kaspara Astrupa Schroedera i Rikke Selin Fokdal o kulisach powstawania jednego z najważniejszych budynków ostatnich lat. „Making a Mountain” pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku „góra” wysoka na 85 metrów. Dzięki tej realizacji stolica Danii może cieszyć się największą ścianą wspinaczkową na świecie, ogromnym zielonym dachem i całorocznym stokiem narciarskim. Najważniejszy jest jednak fakt, że CopenHill funkcjonuje jako elektrociepłownia i spalarnia odpadów.

Richard Leplastrier: W poszukiwaniu wizji

2020, reż. Anna Cater

Richard Leplastrier jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych australijskich architektów – w naszym kręgu kulturowym pozostaje wciąż jednak w cieniu wielu lepiej kojarzonych kolegów po fachu z północnej półkuli. Powstający przez 15 lat dokument Anny Cater rzuca światło na dorobek tego architektonicznego innowatora.

Americaville

2020, reż. Adam James Smith

Pośród chińskich gór, na północ od Pekinu, natrafić można miasteczko-niespodziankę – drobiazgową replikę miasta Jackson Hole, którego oryginał odnaleźć można w stanie Wyoming w USA. Czy „Americaville”, bazując amerykańskich wzorcach, będzie odpowiedzią na te potrzeby, receptą na zmęczenie wielkim miastem?

Bergamo. Tarasy w słońcu

2020, reż. Alberto Valtellina, Paolo Vitali

Historia zna wiele przypadków, kiedy założenie architektoniczne, po okresie mocnej krytyki – by w ogóle zostać dostrzeżonym – musiało poczekać na „inną rzeczywistość”. Włoskie Bergamo należy do miast wyjątkowo dotkniętych ostatnimi zdarzeniami, a właśnie tam w połowie lat 70. powstało horyzontalne osiedle, które w czasie covidowego kryzysu dało mieszkańcom wiele wytchnienia. Film to próba dokumentalnej opowieści o tym miejscu, której podjął się duet filmowiec-architekt, a efekty ich wielomiesięcznej, poprzedzającej czasy pandemii pracy, zobaczycie podczas polskiej premiery tytułu.

Gdy opadnie pył

2020, reż. John Appel

Amatrice w środkowych Włoszech, Czarnobyl w Ukrainie i syryjskie Aleppo – trzy miasta, w których mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dopóki trzęsienie ziemi, katastrofa nuklearna i wojna nie zniszczyły znanej im codzienności. Film koncentruje się na tych, którzy przeżyli te wydarzenia, a teraz, gdy już opadł pył, próbują odbudować swoje życie na zgliszczach.

Experimental City

2017, reż. Chad Freidrichs

W roku „Przesilenia” wracamy do filmu Chada Freidrichsa, w którym wiele wyzwań przed którymi obecnie stoimy, znalazło swoje skonkretyzowanie w amerykańskiej utopii lat 60. Partnerstwo prywatno-publiczne, które ma doprowadzić do powstania zeroemisyjnego miasta, piesze strefy na całym obszarze miasta i transport publiczny jako komunikacyjna podstawa. Brzmi jak współczesny plan na poprawę jakości życia? Łatwo znaleźć podobieństwa. Tylko, że to wyciąg z założeń utopijnej idei sprzed pół wieku, którą opracował Athelstan Spilhaus – oceanograf, geofizyk i innowator.