Making a mountain
Dokument Kaspara Astrupa Schroedera i Rikke Selin Fokdal o kulisach powstawania jednego z najważniejszych budynków ostatnich lat. „Making a Mountain” pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku „góra” wysoka na 85 metrów. Dzięki tej realizacji stolica Danii może cieszyć się największą ścianą wspinaczkową na świecie, ogromnym zielonym dachem i całorocznym stokiem narciarskim. Najważniejszy jest jednak fakt, że CopenHill funkcjonuje jako elektrociepłownia i spalarnia odpadów.
Richard Leplastrier: W poszukiwaniu wizji
Richard Leplastrier jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych australijskich architektów – w naszym kręgu kulturowym pozostaje wciąż jednak w cieniu wielu lepiej kojarzonych kolegów po fachu z północnej półkuli. Powstający przez 15 lat dokument Anny Cater rzuca światło na dorobek tego architektonicznego innowatora.
Americaville
Pośród chińskich gór, na północ od Pekinu, natrafić można miasteczko-niespodziankę – drobiazgową replikę miasta Jackson Hole, którego oryginał odnaleźć można w stanie Wyoming w USA. Czy „Americaville”, bazując amerykańskich wzorcach, będzie odpowiedzią na te potrzeby, receptą na zmęczenie wielkim miastem?
Bergamo. Tarasy w słońcu
Historia zna wiele przypadków, kiedy założenie architektoniczne, po okresie mocnej krytyki – by w ogóle zostać dostrzeżonym – musiało poczekać na „inną rzeczywistość”. Włoskie Bergamo należy do miast wyjątkowo dotkniętych ostatnimi zdarzeniami, a właśnie tam w połowie lat 70. powstało horyzontalne osiedle, które w czasie covidowego kryzysu dało mieszkańcom wiele wytchnienia. Film to próba dokumentalnej opowieści o tym miejscu, której podjął się duet filmowiec-architekt, a efekty ich wielomiesięcznej, poprzedzającej czasy pandemii pracy, zobaczycie podczas polskiej premiery tytułu.
Gdy opadnie pył
Amatrice w środkowych Włoszech, Czarnobyl w Ukrainie i syryjskie Aleppo – trzy miasta, w których mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dopóki trzęsienie ziemi, katastrofa nuklearna i wojna nie zniszczyły znanej im codzienności. Film koncentruje się na tych, którzy przeżyli te wydarzenia, a teraz, gdy już opadł pył, próbują odbudować swoje życie na zgliszczach.
Experimental City
W roku „Przesilenia” wracamy do filmu Chada Freidrichsa, w którym wiele wyzwań przed którymi obecnie stoimy, znalazło swoje skonkretyzowanie w amerykańskiej utopii lat 60. Partnerstwo prywatno-publiczne, które ma doprowadzić do powstania zeroemisyjnego miasta, piesze strefy na całym obszarze miasta i transport publiczny jako komunikacyjna podstawa. Brzmi jak współczesny plan na poprawę jakości życia? Łatwo znaleźć podobieństwa. Tylko, że to wyciąg z założeń utopijnej idei sprzed pół wieku, którą opracował Athelstan Spilhaus – oceanograf, geofizyk i innowator.