Kreska w kreskę, czyli o projektowych parach wrocławskiej i polskiej architektury

Piątek – 10.09, 18:00, Dolnośląskie Centrum Filmowe

Moliccy, Tarnawscy, Barscy czy Müllerowie to damsko-męskie duety projektowe, które zasłynęły realizacjami dla odbudowującego się po wojnie Wrocławia i Dolnego Śląska.  Jak te i inne słynne architektoniczne pary spotkały się, tworzyły i żyły opowie historyczka architektury Agata Gabiś.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

You’d better stop!

Środa – 29.09, 19:30, Kino Nowe Horyzonty

Otwierająca 9 edycję MIASTOmovie dyskusja towarzysząca dokumentowi o kulisach powstawania kopenhaskiej spalarni śmieci, pomieści w sobie większość ważnych dla nas przy PRZESILENIU wątków. Pochylimy się nad przyszłością gospodarki obiegu zamkniętego w architekturze, projektowania z umiarem czasów katastrofy klimatycznej i innych katastrof, a także projektowaniu budynków użyteczności publicznej w prawdziwie przyjaznych środowisku.

Jak recyklingować architekturę? O nadawaniu drugiego życia budynkom

Czwartek – 30.09, 18:00, Barbara

Kolejny raz łączymy siły z „Akademią Miejską”, czyli wykładowo-dyskusyjnym cyklem Strefy Kultury Wrocław. Tym razem spotkamy się, aby prześledzić na gruncie polskim problem starzenia się i tracenia pierwotnej funkcji przez architekturę – i to nie tą wiekową, o statusie zabytku czy budynku “pod specjalnym nadzorem”, a tej całkiem młodej i “w pełni sił”. W kontekście dyskusji o pustoszeniu przestrzeni biurowych czy hotelowych, będących konsekwencją  zmiany sposobu pracy, pandemicznych realiów, a być może przede wszystkim efektem procesów rynkowych, temat pustostanów ze szkła i stali wydaje się szczególnie aktualny.

Projektowanie naturalne po polsku, czyli jak budować użytecznie, rozsądnie i z troską

Czwartek – 30.09, 21:30, Kino Nowe Horyzonty

Domy ze słomy w Polsce? Oczywiście – i to całkiem niedaleko nas, bo na Dolnym Śląsku. Dobre, trwałe budynki, które nie szkodzą ludziom i środowisku, wykorzystują materiały odnawialne, a przy tym nie wymagają skomplikowanych technologii i powstają przy użyciu drewna, słomy, konopii, gliny czy wapna, to nie pieśń przyszłości (ani przeszłości), a rzeczywistość wielu polskich projektantów i projektantek. Wszystko w duchu korzystania z odnawialnych źródeł energii, poszanowania dla środowiska, dobrej gospodarki odpadami.

Ucieczka z wielkiego miasta

Piątek – 01.10, 19:30, Kino Nowe Horyzonty

Bohaterki i bohaterowie obrazu Adama Jamesa Smitha, wybierając jako miejsce do życia lub weekendowego pomieszkiwania, powstającą na obrzeżach Pekinu miejscowość na wzór miasteczka z amerykańskiego Dzikiego Zachodu, mają bardzo różne motywacje. Spotkanie Adama Kruka z reżyserem oraz  sinologiem Maciejem Szatkowskim pozwoli nie tylko na poznanie genezy motywacji Chinek i Chińczyków, by zmienić dotychczasowy styl życia, lecz także szerszego kontekstu powstawania podobnych miast na rubieżach metropolii. Dowiemy się również więcej o kulisach powstawania obrazu.

Minimalne przestrzenie mieszkalne na miarę naszych czasów

Sobota – 02.10, 16:00, Galeria BWA Wrocław Główny – Poczekalnia

Co myślimy, gdy słyszymy o mikroapartamentach czy małych przestrzeniach idealnych dla dynamicznej, młodej, najlepiej studiującej osoby? Ścisk w żołądku i frustrację sprzedawaną nam ściemą o funkcjonalnej i elastycznej klitce czy fascynację możliwościami projektowymi i aranżacyjnymi małych mieszkań, często kawalerek? Od czasu, gdy ponad dekadę temu Szymon Hanczar zasłynął swoim projektem 13-metrowej przestrzeni mieszkalnej,  tzw. „mikroapartamenty” weszły do mieszkaniowego mainstreamu, a nawet (często słusznie) zasłużyły na miano „patodeweloperki”. W swoim wykładzie Hanczar zastanowi się także, czy i co by zmienił, projektując minimalną przestrzeń mieszkalną obecnie i czy pandemia koronawirusa rzeczywiście zmieniła coś w postrzeganiu tego rozwiązania.

Z Widokiem na Europę: Plany dla miast w czasach kryzysów, a Europejski Zielony Ład

Sobota – 02.10, 20:30, Kino Nowe Horyzonty

Osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku jest najbardziej znanym z wyzwań ogłoszonego w 2019 roku przez Komisję Europejską Europejskiego Zielonego Ładu. Obejmuje on także szereg innych kwestii, w tym redukcję zanieczyszczeń, bioróżnorodność  i przyjazny dla środowiska transport. W gronie architektek i architektów, a także europejskich polityków porozmawiamy o tym, jak można czerpać z procesów, koncepcji i rozwiązań, które dobrze działają i sprawdzają się (jak filmowe osiedle w Bergamo) zarówno w momentach pandemii, jak i klimatycznych anomalii oraz innych kryzysów.

Cała nadzieja w podróżach

Niedziela – 03.10, 19:30, Kino Nowe Horyzonty

W trakcie dyskusji Jana Pelczara, który w ciągu ostatniego roku przeprowadził wiele rozmów z przewodnikami z różnych części świata, z jednym z autorów podcastu „Dobra podróż” – Kubą Rybickim – i kulturoznawczynią badawczo zajmującą się turystyką i jej wpływem na kształt i rozwój miast – Martyną Obarską – zastanowimy się, czy świadomie uprawiana turystyka oparta na pielęgnowaniu przeszłości może nie tylko przeciwdziałać zapominaniu, ale dodatkowo stać się narzędziem oswajania traumatycznych przeżyć.